DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21691740,03%
Isparta
23°

AZ BULUTLU

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
EMEKLİ HÜSRANA UĞRADI

EMEKLİ HÜSRANA UĞRADI

ABONE OL
11 Temmuz 2023 13:40
EMEKLİ HÜSRANA UĞRADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
RESİM AÇIKLAMASI

Türkiye Emekliler Derneği Isparta Şube Başkanı Abdülkadir Ersal, emeklilerin yüzde 25 zam oranıyla hüsrana uğradıklarını söyledi.

Türkiye Emekliler Derneği Isparta Şube Başkanı Abdülkadir Ersal, emeklilerin maaşlarına en az yüzde 25 +4 bin zam yapılması gerektiğini belirterek, “Emeklilerimiz hüsrana uğradı. En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi ve söz verildiği gibi 7 Bin 500 TL üzerinde aylık alanlara da en az yüzde 25 + 4 Bin TL seyyanen zam yapılması gerekir” dedi.

RESİM AÇIKLAMASI

Emekli maaşlarına yapılan zam oranı yoğun tepki görmeye devam ediyor. Emeklilerin son görülen zam oranıyla hüsrana uğradıklarını belirten Türkiye Emekliler Derneği Isparta Şube Başkanı Abdülkadir Ersal, Isparta milletvekillerine birer mektup göndererek parlamentoda seslerinin duyurulmasını istedi.

Abdülkadir Ersal, milletvekillerine gönderdiği mektupta şunları söyledi:

“Sayın Milletvekilimiz, Vicdanlara Sesleniyoruz!

Yüce milletimizin Anayasal güvencesi olan parlamentomuzun çıkardığı yasalarla; yıllardır gündemde tuttuğumuz taleplerimiz arasında yer alan; 2000 öncesi SSK emeklilerimizin intibak talebine gösterilen ilgiye, bayram ikramiyesine, KEY ödemelerine, 65 yaş ve üzeri ücretsiz ve indirimle seyahate, EYT’lilerin emeklilik hakkına kavuşmasına olan katkılara, evi olmayan emeklilerin konut meselesine olan desteğinize, sağlıkta yaşadığımız sorunların çözümü için çabalarınıza, ek ödemelere, banka kuyruklarına ve banka promosyonlarına getirdiği çözümler için şahsınızda, parlamentomuza şükranlarımızı sunuyoruz.

Ancak bütün bu samimi gayretlere rağmen, bugün gelinen noktada emeklilerimizin yaklaşık 10 Milyon’u 7 Bin 500 TL’yi bulan en düşük emekli ödemesi ile yaşam mücadelesi vermektedirler.

Asgari ücretlilerimizi rahatlatacak, memurlarımızı ve kamu işçilerini rahatlatacak tedbirlerin alınması bizleri de ziyadesiyle mutlu etmiştir. Toplu sözleşme ile kamu işçileri taban maaşı 21.000 TL olarak belirlenmiş şu an meclise sunulan tasarı ile de memur taban maaşı 22.000  TL olmuştur. Hali hazırda zaten çalışan ve emekli arasında ciddi bir maaş farkı varken ve bu durumun düzeltilmesi için ısrarla intibak beklentimiz masadayken, emeklilerimizin beklentileri de en az çalışanlar kadar zam akmaktır. Aksi halde çalışan ve emekli arasında en az 2 kat olan ücret adaletsizliği 3-4 katına çıkacaktır

TOPLUMSAL BARIŞ ZEDELENECEK

Bu durum yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş emekli kesimi için hayal kırıklığı olacak ve toplumsal barış zedelenecektir. Altı ayda bir alınacak TÜFE zammı ile de, fark daha hızlı artacak ve toplumda kapanması çok derin bir yara açacaktır. Aynı marketten, aynı ekmeği, aynı fiyatı ödeyerek alan ve 7 Bin 500 TL ile geçinmek durumunda kalan emeklilerimizin ne yazık ki; yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilme imkanı kalmamıştır.

Gece yarısı yetkililerce Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan kanun tasarısına eklenen ve emeklilere yüzde 25 zam öngören teklif, hayatlarını bu memleketin imar ve inşası için harcamış ve yıllarca prim ödeyerek kutsal hak olarak tanımladığımız, emeklilik hakkına erişen topluluğumuzda, büyük bir hüsranla karşılanmış, vicdanları yaralamıştır.

AĞZI DUALI EMEKLİ TOPLULUĞUMUZ

Zatıalinizden talebimiz, emeklilerimizin bir nebze olsun rahatlamasını sağlayacak bir iyileştirmenin yapılması, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi ve söz verildiği gibi 7 Bin 500 TL üzerinde aylık alanlara da en az yüzde 25 + 4 Bin TL seyyanen zam yapılarak gerçek anlamda, devlet korumalı sosyal güvenliğin hayata geçirilmesi için parlamentoda emeklilerimizin, dul ve yetimlerimizin sesi olmanızdır. Böylelikle, kesimler arasında giderek açılan makas kapanacak ve adaletli bir uygulamaya erişilecektir.

Eli nasırlı, ağzı dualı emekli topluluğumuz, geçmişte olduğu gibi bugün de kendisine atılacak adımları vakarına yaraşır bir olgunlukla karşılayacak ve bunu hakkıyla takdir edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle; Şube Yönetim Kurulumuz, teşkilatımız ve emekli topluluğumuz adına; en derin sevgi ve saygılarımızı sunarız.”

AT NALI, PİNPON GİBİ TOPU

TÜFE’nin evlere giren günlük gıdaların dışındaki maddeleri de içerdiğini hatırlatan Ersan, “At nalı, pinpon gibi topu gibi kalemler emeklileri hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Emekliler her gün sokakta ve sokağın nabzını çok iyi biliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız yanlış yönlendiriliyor. Emeklilerimiz kaşıkla verilip kepçeyle alınan duruma getirilmiştir” dedi.

Bu arada, söz konusu mektubun Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da gönderildiği öğrenildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
400x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla