DOLAR 32,2457 0.2%
EURO 34,9724 0.36%
ALTIN 2.429,560,83
BITCOIN 2167199-1,86%
Isparta
12°

HAFİF YAĞMUR

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
GAZETECİLİK MESLEĞİ

GAZETECİLİK MESLEĞİ

“Gazete” dediğimizde aklımıza gelen ilk şey “haberler” oluyor ama aslında gazetede yalnızca haberler yer almıyor. Gazetede çeşitli konulara ilişkin yazılar yazılıyor ve okuyucuların hizmetine sunuluyor.

ABONE OL
24 Mayıs 2023 00:45
GAZETECİLİK MESLEĞİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
RESİM AÇIKLAMASI

“Gazete” dediğimizde aklımıza gelen ilk şey “haberler” oluyor ama aslında gazetede yalnızca haberler yer almıyor. Gazetede çeşitli konulara ilişkin yazılar yazılıyor ve okuyucuların hizmetine sunuluyor.

“Gazetede birçok konuya ilişkin yazılar yazılıyor” demiştik. Bu konuların başında, toplum konuları olmak üzere, topluma her konuda bilgi akışını sağlayan, günlük, ya da gün içinde belli aralıklarla çeşitli yazılar yazılıyor.

RESİM AÇIKLAMASI

Ayrıca toplumun kültürel bilgileri ve kültürel değerleri, siyaset haberleri, insanları ilgilendiren haberlerin bir araya geldiği yayınlar yayınlanıyor.

Gazete, gazeteciler, muhabirler, fotoğrafçılar, baskı ve matbaa gibi birçok emekçinin bir araya gelerek, hem basılı yayın, hem de internet gazeteciliği olarak okuyucularıyla buluşan ve çok emek isteyen bir yayın organıdır. Yani gazeteyi oluşturmak ve gazeteyi yayınlamak çok zahmetli bir iştir. İşte burada gazetecilik devreye giriyor.

Gazeteci, çok zor şartlarda görev yapan, gazetecilik işini kendine meslek edinen, topluma dair her konuda haberler toplayan, günlük gelişen olaylar, ilgili kişiler ve ilgili konular hakkında geniş araştırmalar yaparak, gerçek bilgilere ulaşmak ve tarafsız olarak yayınlar yayınlayan, bu konularda üstün gayret gösteren kişi ve kişilerdir.

Yani kısacası gazetecilik zor, zahmetli ve çok büyük fedakârlık isteyen bir meslektir.

Gazetecilik mesleğini farklı bir boyutta yerine getiren, gazetenin mutfağında görev yapan, halkın içinde olan, sürekli araştıran, mesai kavramı olmayan, gecesi gündüzü olmayan, gazete, internet, radyo, televizyon gibi toplumun bir parçası olan kitle iletişim araçları tarafından yayımlanması amacıyla haberler toplayan bir meslek dalıdır. Bu görevi yerine getiren gazetecilere muhabir denir. Yani muhabirlerin gazetede çok önemli görevleri ve çok büyük emeği vardır.

Günümüzde gazetecilik yapmak hiç de kolay değildir. Yani gazetecilik mesleğini yerine getirmek, tarafsız olarak yazılar yazmak ve yorumlar yapmak, topluma faydalı olacak yazılar yazmak, haber toplamak, röportaj yapmak…

Yaklaşık beş yıldan beri gazeteci ve muhabir adayı olarak farklı gazetelerde yazılar yazmaya çalışıyorum. “Yazıyorum” demiyorum. Çünkü bu işi ustalarımdan öğrenmeye çalışıyorum.

“Gazeteciyim ve muhabirim” demiyorum. Çünkü bu işi üstatlardan öğrenmeye çalışıyorum. Hem gazetecilik, hem de muhabirlik sürecinde bana bir çok alanda yardımcı olan ve bu mesleği öğreten duayen gazeteci abilerim sn; Mehmet Ali Çelik ve sn; Müslüm Aktürk’ e çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız kıymetli üstatlarım.

Bu vesile ile Akdeniz Gazetesi adı altında yayıncılık hayatına başlayan başta marka sahibi ve usta gazeteci sn; Mehmet Ali Çelik olmak üzere, duayen gazeteci, kıymetli abim Müslüm Aktürk ve Akdeniz Gazetesi çalışanlarına yayıncılık hayatında üstün başarılar diliyoruz.

Ayrıca Ayhan Yalçın olarak, Türkiye’nin sevgilisi olacak, tüm okurların sevgisini ve takdirini kazanacak, yalnızca gerçek habercilik yapacak, tarafsız haberler yazacak, güzide gazetemiz Akdeniz Gazetesi’nde yazılar yazmanın gururunu yaşıyorum. Bana bu imkânı sağlayan sn; Mehmet Ali Çelik ve sn; Müslüm Aktürk’e sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Saygılarımla!

Ayhan Yalçın

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
400x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla