DOLAR 32,6427 -0.48%
EURO 34,9857 -0.76%
ALTIN 2.421,70-0,95
BITCOIN 2137404-1,32%
Isparta
30°

AÇIK

17:09

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
GÜL HASADI BAŞLADI

GÜL HASADI BAŞLADI

ABONE OL
30 Mayıs 2023 22:45
GÜL HASADI BAŞLADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
RESİM AÇIKLAMASI

Dünya gül yağı ihtiyacının yüzde 65’nin karşılandığı Isparta’da gül çiçeği hasadı başladı. İl genelindeki ilk güller Keçiborlu ilçesine bağlı Ardıçlı köyünde açtı.

REKOLTE BU YIL DÜŞÜK

Vali Aydın Baruş, gülün Isparta için vazgeçilmez bir ürün olduğunu belirterek, gülün hem turizm hem de endüstriyel olarak iyi bir pazar olduğunu söyledi ve tüm vatandaşları Isparta’ya ve gül bahçelerine davet etti. Baruş, gül çiçeğinde don olmasından dolayı bir rekolte düşüklüğü olduğunu ancak taban fiyatlarının yüksek açıklanmasıyla gül üreticisinin mağdur olmayacağını söyledi.

RESİM AÇIKLAMASI

SEZON DUALARLA AÇILDI

Gül yağı ve ürünleri açısından özellikle Uzakdoğu’da önemli bir pazar olduğunu belirten Vali Baruş, Isparta’ya Ticaret ve Sanayi Odasının davetlisi olarak Güney Kore’den misafirlerin geleceğini hatırlattı. Vali Aydın Barış, gül ürünlerinin insan vücudu açısından son derece yararlı olduğunu vurgulayarak, “Bu güzelliği dünyanın çok ender yerlerinde bulabilirsiniz” dedi. Daha sonra sezon dualar eşliğinde açıldı. 8’DE

Bu yılın ilk güllerinin açtığı Keçiborlu ilçesine bağlı Ardıçlı köyünde hasat sezonu açılış programı düzenlendi. Programa Vali Aydın Baruş, Keçiborlu Kaymakamı Tahsin Aksu, Keçiborlu Belediye Başkanı Yusuf Murat Parlak, Senir Belediye Başkanı Tayfun Borazancı, köy muhtarları ve çiftçiler katıldı.

Gül tarlasında açıklamalarda bulunan Vali Baruş, gülün Isparta için vazgeçilmez bir ürün olduğunu belirterek, gülün hem turizm hem de endüstriyel olarak iyi bir pazar olduğunu söyledi ve tüm vatandaşları Isparta’ya ve gül bahçelerine davet etti.

REKOLTE BU YIL DÜŞÜK

Vali Baruş “Bu yıl gül çiçeğinde don olmasından dolayı bir rekolte düşüklüğü var ancak yağ kalitesinin yüksek olması ve taban fiyatlarının da yüksek açıklanmasıyla gül üreticimizin inşallah mağdur olmayacağını düşünüyoruz. Gül; bizim için, Isparta için gerçekten vazgeçilmez bir bitki. Isparta doğasının ayrılmaz bir parçası. Mayıs ayı geldiğinde biz gül bahçelerinin açtığını gördüğümüze hayatımız bir kez daha renkleniyor, şenleniyor ve yaşama sevincimiz bir kat daha artıyor. Hem ekonomik bakımdan hem de Isparta’ya olan turizm hareketliliğinin son yıllarda artması bakımından gül bahçelerinin önemi büyük. Çünkü Isparta ekonomisi açısından da önemli bir gelir kaynağı ihracat kalemleri açısından da önemli bir gelir kaynağı. Dış dünyada özellikle gül ürünlerinin tanıtımı yönünde Ticaret ve Sanayi Odamızın çalışmaları devam ediyor. Gül yağı ve gül ürünleri açısından özellikle Uzakdoğu’da önemli bir pazar olduğunu düşünüyoruz. Yakında Ticaret ve Sanayi Odamızın davetlisi olarak da Güney Kore’den misafirler gelecek. Gül ürünleri insan vücudu, açısından son derece yararlı. Tüm Türkiye’den buraya misafirlerimiz geliyor ama ben bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bu güzelliği dünyanın çok ender yerlerinde bulabilirsiniz. Gül bahçeleri içerisinde, mis kokular içerisinde dolaşmak, bu havayı teneffüs etmek ve bu manzarayı görmek gerçekten insanın yaşam sevincine bir kat daha değer katıyor. Tüm Ispartalıları gül bahçelerini ziyaret etmeye davet ediyorum. Gül mevsimi yaklaşık bir ay devam ediyor. Onun arkasından da bildiğiniz gibi lavanta geliyor. Lavanta mevsiminde de Türkiye’nin dört bir tarafından, dünyanın değişik ülkelerinden misafirlerimizi burada ağırlıyoruz. Isparta tabiri caizse Türkiye’nin çiçek bahçesi hem gül hem lavanta hem diğer aromatik bitkiler konusunda Isparta’mızı geliştirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllarda da bu pazarlarda Isparta ağırlığı daha iyi bir şekilde hissedilecek” diye konuştu.

Ardından dua edilerek gül hasat sezonun açılışı gerçekleştirildi.

KAZANLARA GÜL DÖKÜLDÜ

Vali Baruş bahçe ziyareti sonrasında gül işleme tesisine giderek kazanlara gül döktü ve tesiste yapılan çalışmaları inceledi.

Gül hasat sezonunda önemli sayıda tarım işçisi de bölgeye gelerek çalışmalara katkı sunuyor. Tarım işçilerin yaşam alanlarının iyileştirilmesi ve çocukların eğitim öğretim faaliyetlerinden geri kalmaması için de çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Vali Baruş, Ardıçlı ve Tepecik köylerinde Keçiborlu Kaymakamlığı ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında oluşturulan eğitim kampüslerinde incelemelerde bulundu. Kampüslerde devam eden derslere katılan Vali Baruş çocuklarla bir süre sohbet ederek dernek çalışanlarından yürütülen faaliyetlerle ilgili bilgiler aldı.

EKONOMİYE KATKI

Sabahın erken saatlerinde toplanan güller vakit kaybetmeden bölgedeki tesislere ulaştırılarak dev imbiklerde damıtılarak gül yağına ve gül suyuna dönüştürülüyor. Gül yağının büyük bir kısmı ise ihraç ediliyor. Ülke ve bölge ekonomisine önemli katkılara sunan gül hasat döneminde ağırladığı ziyaretçilerle de bölge halkı için önemli bir turizm getirisi sağlamakta.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
400x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla