DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN
BITCOIN 21543190,33%
Isparta
22°

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

X
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
RECEP ÖZEL İL BAŞKANI MI OLUYOR?

RECEP ÖZEL İL BAŞKANI MI OLUYOR?

ABONE OL
10 Temmuz 2023 11:51
RECEP ÖZEL İL BAŞKANI MI OLUYOR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
RESİM AÇIKLAMASI

YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ ISPARTA’DA SİYASET 

YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ AK PARTİ İL BAŞKANI ya da BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLMALIDIR?

Çalkantılı 14 Mayıs 2023 milletvekili seçimini şöyle ya da böyle nedenlerle 36 oy farkla kazanan veya kazandırılan Av. Osman Zabun’un TBMM’de vekillik yemini ederek yerini almasından sonra şimdi gözler bir “emir eri” gibi mengene arasına sıkışıp kalan ve bir gazetecinin iki kez davet edildiği halde iftar sofrasından kaldırılmasının tek sebebi olarak karşımıza çıkan atanmış İl Başkanı Serkan Keskin’in AK Parti il kongresine kadar bu görevde kalacağına kesin gözle bakılmaktadır.

RESİM AÇIKLAMASI

Akdeniz Gazetesi’nin Sayın Keskin’in iki kez randevu talebine rağmen bugüne kadar cevap vermemesinin sebebini ise bilmiyoruz.

Biz Serkan Keskin’in basın ile diyaloğunu yeniden gözden geçirmesini öneriyoruz.

Ayrıca biz kimse için ön yargılı bir gazetecilik yapmıyoruz. Yani; ”Geleni eteklemiyoruz, gideni de iteklemiyoruz”. Sadece ve sadece salt gazetecilik yapıyoruz. Kimsenin kiralık ya da satılık kalemi olmadık. Hep kamuoyunun fahri avukat ve tercümanlığını yaparak bugünlere geldik.

Bizim dostluğumuz pazara kadar değil mezara kadardır.

Kamunun yüksek çıkarlarına el uzatan, göz diken, haram lokma peşinde koşan her kim olursa olsun asla gözünün yaşına bakmadan yüksek cesaretle, kurşunlar ve bıçaklanma pahasına da olsa özgüveni yüksek bir cesaretle onların üzerine gitmekte asla geri adım atmadık. 

AK PARTİ İL BAŞKANI KİM OLMALIDIR?

Atanmış il başkanı Serkan Keskin bağımsız, siyasi beceri, ehliyet ve liyakatte olup olmadığı tartışılabilir.

Haricen edindiğimiz bilgilere göre muhasebeci Serkan Keskin insani hasletlerden geçerli not alırken, Isparta’yı temsil etmekte ise sınıfta kalmakta ve hatta çift dikiş yapması halinde AK Parti’yi derleyip toparlayacak vasıfta olmadığı algısı ile karşılaştık. Sayın Keskin belki yapmakta olduğu muhasebecilikte derin bilgi ve tecrübe sahibi olabilir.

Ancak bizim Keskin hakkında bir bildiğimiz konu varsa o da şudur;

14 Kasım 2020 tarihinde Miryokefalon Zaferi hakkında İl Genel Meclisi toplantı salonunda bir konuşma yapmam için davet edilmiş olmamıza rağmen kendi fotoğrafçısının çektiği resimleri uyduruk mazeretlerle bugüne kadar vermemiş olması bir tarafa kendisinin zaferin kazanıldığı ilçe Gelendost’lu olduğu ve; ”Ben bu konuyu önemsiyorum.” dediği halde bugüne kadar Miryokefalon Zaferi’nin kazanıldığı yer Yenice Sivrisi/Gelendost için tescil edilmesi hakkında en ufak bir adım atmamış ve girişimde de bulunmamış olmasının sebepleri arasında “Miryokefalon’un Sağır Sultanları”ndan birisi olarak karşımıza çıkan Süreyya Sadi Bilgiç ile Osman Zabun ya da dönemin görevli ve torpilli Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu olabilir inancı kamuoyunun ortak kanaati haline gelmiştir.

O nedenle Sayın Keskin, 14 Mayıs seçimlerinde AK Parti’nin kaybettiği 50.000 oyun telafisi için yeterli il başkanlığı yapmaktan çok uzaklardadır algısı oldukça yaygındır.

AK Parti’ye oy kaybettirdiğine kamuoyunda kesin olarak inanılan Osman Zabun’un yakın ve teslimiyetçi yol arkadaşı olmasıdır ki, “Serkan Keskin’in başarılı olma şansı adeta yok hükmündedir” diyen kahir bir ekseriyete bizde ortak olmak durumundayız.

AK Parti’ye Isparta’da tarihinin en büyük oy kaybetmesine sebep olanların başında sadece Osman Zabun ile Serkan Keskin’in olmadığını herkes gibi biz de biliyoruz.

Süreyya Sadi Bilgiç’in Isparta siyasetinde uzun yıllar tek adam olmasının sonucudur ki AK Parti Isparta’da çok büyük kan kaybına uğramaktan, başarılı belediye başkanı Şükrü Başdeğirmen’in proje ve hizmetleri bile sandığa yansımamışsa AK Parti Genel Merkezi kurmayları bu sonucu masaya yatırmalı ve “sorunun kaynağını tam olarak ortaya koymalıdır” diyoruz.

Başka bir ifade ile Süreyya Sadi Bilgiç ile Osman Zabun’a gösterilen tepkinin korkunç boyutu her türlü hizmetten daha etkili olduğu gerçeği ile karılaşıyorsak bunun sosyal ve bilimsel olarak tespit edilmesi gerekmez mi? diye de sormaktan kendimizi alamıyoruz.

Osman Zabun’un da yaslandığı ve aday olması için elindeki siyasi gücü kullanan Süreyya Sadi Bilgiç’in 6 Temmuz 2023 günü Isparta’ya gelerek, ”Ben Müslüman değilim, Süryani’yim” diyen Isparta İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Zadeoğlu (Mardin/Midyat) ile birlikte Isparta Belediye Başkanı Sayın Başdeğirmen’i makamında niçin ziyaret ettiği ve basına kapalı olarak yapılan özel görüşmede SSB’nin Sayın Başdeğirmen’e neler teklif ettiği ve nasıl cevap(lar) aldığı ya da ne gibi pazarlıklar içerisinde olduğu kulis bilgilerinden mahrum olmamız, kamuoyunun bizden beklediği yeterli bilginin gecikmesine sebep olmuştur.

DÜĞÜN DEĞİL, BAYRAM DEĞİL, ENİŞTEM BENİ NİYE ÖPTÜ ?

Tüm siyasi sıfatlardan mahrum hale gelen ve bakan yardımcılığı beklentisinden de umduğunu bulamayan ama yakında Amerika’ya gideceği dillendirilen SSB’nin Şehrü-l Emin’lik makamına yapmış olduğu böyle bir ziyaretin iç yüzünü bilmemekle birlikte, “Türkiye’de hiçbir şey gizli kalmaz. Yani yerin kulağı vardır” diyen duayen bilim ve siyaset üstatları için şimdilik beklemede kalıyoruz.

Bu Durumda Ak Parti İl Başkanı kim olmalıdır?

Herkes şunu çok iyi bilmelidir ki, bugün Isparta’da AK Parti 14 Mayıs seçimlerini kazanarak kaybetmişse psikolojik yılgınlık girdabı içinde bocalamaktan bir an önce kurtulmalıdır.

Halktan uzak bir vekil ile halefi Keskin’in önümüzdeki aylarda yapılması muhtemel bir kongrede tekrar ortalarda dolaşması demek, üzerine ölü toprağı serpilen siyaset cambazlarının varlığına icazet verme anlamı taşıyacaktır inancı kamuoyunda yaygın bir algı halindedir. 

Onun için ne Serkan Keskin ve ne de Osman Zabun ile AK Parti Isparta’da geleceğine umutla bakamaz inancındayız.

AK Parti’ye 50.00 oy kaybettiren abileri Süreyya Sadi Bilgiç, Osman Zabun ile Serkan Keskin’in AK Parti teşkilatlarına müdahale etmeleri halinde yerel seçimlerde ve 5 yıl sonra yapılacak genel seçimlerde daha kötü sonuçlar alınması kaçınılmazdır görüntüsü ortadadır. 

Siyaset, itibarlı insanların öncülüğünde yapılırsa değer kazanır, ülke ve millet kazanır derken, güven vermeyen ve itibar yoksunu siyasetçilerin dayatılarak seçmene sunulması millet evlatlarının dualarından da mahrum ve me mahkum olma sonucunu doğurur ki, böyle siyasetçilerden ne hizmet ve ne de bereket beklenemez.

RECEP ÖZEL İL BAŞKANI OLMALI MIDIR?

Bugün AK Parti’nin kurucu il başkanı olarak bilinen ve defalarca milletvekili olarak Isparta’yı TBMM’de temsil eden Recep Özel AK Parti YSK (Yüksek Seçim Kurulu) temsilcisi ve AK Parti Seçim İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un da yardımcısı olarak yoluna devam etmektedir.

Sayın Özel için şaibeden bahsedemezsiniz. Sadece elindeki gücü son il kongresinde kullanmamakla bugünkü AK Parti yönetiminin beceriksizliğinin devamından sorumsuz olamayacağını kendisinin de bilmekte olduğunu ayrıca hatırlatmaya gerek yoktur inancındayız.

Sayın Özel, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde; “benim adayım, seçimi kiminle rahat kazanacaksa odur” diyerek Süreyya Sadi Bilgiç’in “Osman Zabun aday olsun” gibi seçimi kaybettirecek bir aday için anlamsız ve çıkmaz sokak siyaset peşinde koşan SSB gibi tavır içinde bulunmanın ötesinde Sayın Erdoğan’a da bu iradesini ortaya koyan siyasetçi olarak bilinmektedir.

Yine Sayın Özel, 14 Mayıs 2023 seçimleri öncesinde Sayın Cumhurbaşkanına bizzat giderek; “eğer Osman Zabun aday yapılırsa büyük tepki çeker, büyük oy kayıplarına uğrarız” mesajını verdiğini de bize gelen kulis bilgilerinden öğreniyoruz.

Ki Sayın Özel bu duruşu ile ne kadar haklı ve çok isabetli bir tespitini Sayın Cumhurbaşkanına iletmekle AK Parti’nin yüksek çıkarlarının adamı olduğunu ortaya koymuştur, diyenlere bizde eşlik ediyoruz.

Bugün Sayın Özel eğer yeniden AK Parti il başkanı olursa Isparta için özverili bir siyaset adamı boşluğunu dolduracağını da rahatlıkla dillendirebiliriz.

ABDULLAH TOLA İÇİN NE DENEBİLİR?

Senirkent’in yetiştirdiği kadim siyasetçi ve iş adamı (Tola Ofset) Abdullah Tola hiçbir zaman AK Parti’nin içinde bulunduğu siyaset için seyirci kalmamış, tribünlerde oturmamıştır. Üzüntüsünü bir değil defalarca en yakın dava arkadaşlarına da anlatmaktan çekinmemiştir.

Düzgün bir insan ve iş insanı olarak bilinen Sayın Tola asla yanlışa göz yummadığı gibi doğruları her zaman söylemekten geri adım atmayan bir karakteristik yapısıyla ve dobra dobra duruşuyla “niçin AK Parti il başkanı olmasın?” diyenlere bizde hak veriyoruz.

Eğer yeni bir il başkanı seçiminde Osman Zabun’a yetki ve fırsat verilirse ne Recep Özel ve ne de Abdullah Tola’ya geçit vermez inancındayız. 

Ama AK Parti’nin tekrar eski gücüne kavuşulması isteniyorsa Osman Zabun ve çevresinin siyasi müdahalelerinin önlenmesi elzemdir, diyenlerin ortak sorumlulukları bulunmaktadır.

“SİYASET, BİR TEHLİKE MAYDANA GELMEDEN TEDBİR ALMA SANATIDIR.”(Siyasetname, Nizamü’l-mülk)

Eğer bugün CHP, MHP ve İYİ Parti (kısmen) 14 Mayıs seçimlerinden istedikleri sonucu almışlarsa bunun tek sebebinin AK Parti’ye oy kaybettiren (50 bin oy) Osman Zabun ve temsil ettiği teşkilatlardan başkası değildir. 

Ünlü Selçuklu Veziri Nizamü’l-mülk ünlü eseri Siyasetname’de bir tehlike meydana gelmeden tedbir almayı siyasi bir sanat olarak bizlere asırlar ötesinden bildirmişse şimdi tedbir alma zamanıdır.

Kendi şahsi çıkarları için AK Parti’yi bir basamak olarak kullanan her kim olursa olsun bundan böyle taviz verilmemelidir.

Bu görüşümüz diğer tüm partiler içinde geçerlidir. 

 

BAŞDEĞİRMEN İLE HİÇ KİMSE HİÇBİR PAZARLIK İÇİNDE OLMAMALIDIR

Isparta Belediye Başkanı Sayın Başdeğirmen tam bir proje ve hizmet siyasetini adeta ibadet haline getiren bir Şehrü-l emin olarak Isparta’ya büyük hizmetler verirken O’nun yolunu kesmeye çalışan parti içi mefaatperestler olabilir.

Ama Sayın Cumhurbaşkanı, Başdeğirmen ile Isparta’ya hizmet edilmekte olduğunu yakinen bildiği için O’nun tekrar aday olmasının önünde olmak isteyen bedbahtların emellerine ulaşamayacaklarının bilinmesinde bir sakınca yoktur, diyen Ispartalılara saygı duyuyoruz.

NOT 1: Önemli bir yer işgal eden önemli bir siyasetçinin maharet ve marifetlerini ve ayrıca şahsi itiraz ve isteklerine karşı konumunu nasıl kullandığını merakla bekleyiniz.

NOT 2: CHP, kongreler ve yerel seçimlerde nasıl bir yol haritası izleyecektir? Yakında, bekleyiniz…

Mehmet Ali ÇELİK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
400x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla