DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2157034-0,05%
Isparta
21°

KAPALI

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
TURİZMDE YENİ DÖNEM İÇİN HEDEF ÇOK BÜYÜK

TURİZMDE YENİ DÖNEM İÇİN HEDEF ÇOK BÜYÜK

ABONE OL
8 Ağustos 2023 17:45
TURİZMDE YENİ DÖNEM İÇİN HEDEF ÇOK BÜYÜK
0

BEĞENDİM

ABONE OL
RESİM AÇIKLAMASI

İstanbul Otelciler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Crowned Hotel ve Grand Hürriyet Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Emre Sayılgan yeni turizm sezonu ile ilgili olarak çok önemli açıklamalarda bulundu.

Turizmde yeni dönem için beklentiler büyük. Heyecanlı ve hareketli bir dönem başladı. Ekonomik hazırlıklar iç turizme de önemli bir betkom hareket katacaktır. Bacasız sanayi olarak ifade edilen turizmde yeni sezon da büyük bir hareketlilik bekleniyor. Şampiyonlar Ligi Finalinin İstanbul da yapılıyor olması da bu beklentileri artırdı. Turizmin lokomotifi İstanbul olacak. Olimpiyatlarında İstanbul da yapılmasını istiyoruz.

RESİM AÇIKLAMASI

Dünya Turizmi ve Türkiye

Dünya Turizminde; Fransa 80 milyon turistle zirvede. İspanya, ABD, Çin ve İtalya’nın bir basamak ardında, Türkiye 50 milyon turist ile dördüncü sırada yer aldık. İki basamak yükseldik ama gelir olarak ise 13. sırada yer almakta. Türkiye 50 milyar dolar gelir hedefliyor. Dünya turizmi pandemi nedeniyle önemli bir daralma yaşamasına rağmen, Türkiye bu seviyeyi daha yukarılara taşıdı. Yeni dönemde bu rakamın daha yukarılara çıkması bekleniyor.

İstanbul Otelciler Odası Yönetim Kurulu Üyesi

Crowned Hotel ve Grand Hürriyet Hotel

Yönetim Kurulu Başkanı

Başkan Sayılgan; “ Önemli adımlar atıldı. Güvenli Turizm Sertifikası ve sağlık yatırımları, Sağlık Turizminde Avrupa’nın en büyük şehir hastaneleri, yerli tıbbi cihaz üretimi ve ülkemizin sağlıkta başarılı bir performans göstermesi, aşı ile birlikte dünya da ciddi bir dikkat çekmeyi başardı. Bu nedenle, krızı fırsata çevirdik diyebiliriz. İyi bir tanıtım yapabilirsek, buradan büyük bir avantajla çıkabiliriz. Büyük spor organizasyonlarına ev sahipliği yapıyoruz, bunun olumlu yönde katkılarını görüyoruz. F1 yeniden ülkemizde yapılmasını istiyoruz. Olimpiyatlara adayız. Neden İstanbul  da yapılmasın.

Tanıtım konusunda çok daha iyi olmalıyız.

Uluslararası medya, ulusal medya, sosyal medya, Google, yandex ve youtube’de bile neredeyse hiç tanıtım yok. Sadece tanıtım değil, alt yapı olarak da hazırlık yapmalıyız. Türkiye, Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Avrupa ve Körfez ülkeleri ağırlıklı tanıtım yapmalıdır. Dijital tanıtım yöntemleri kullanılmalıdır. Dijital fuarlar yapılabilir. Tematik turizm haritaları hazırlanmalıdır. Yurtdışı tanıtıma ağırlık verilmelidir. Online olarak Turizm tanıtımları ve EMİTT gibi fuarlar yurtiçi ve yurtdışında yapılmalıdır.

İstanbul Dünyanın Turizm Başkenti Olmalı

İstanbul, Türkiye’nin Dünya’ya açılan yüzüdür. Bu nedenle İstanbul için özel bir konsept hazırlanmalıdır. Tarih ve sağlık turizmi, kültür turizmi, kongre ve fuar turizmi ve konaklama hizmet ile önemli imkanlara sahiptir. İstanbul’daki butik otelleri güçlendirecek yeni bir plan hazırlanmalıdır. Herşey dahil yerine daha özel programlar yapılmalı.

Tarihi Yarımada ya Özel Önem

Özelikle, Tarihi Yarımada, Sirkeci, Laleli, Sultanahmet, Çemberlitaş, Gediktaş’a, Topkapı, Osmanbey, Beyoğlu, Tophane, İstoç ve Merter bölgeleri için pilot bir çalışma yapılmalıdır. Bu bölgedeki turizm aynı zamanda ticareti ve sosyal yaşamı ‘da canlı tutuyor. Kapalıçarşı, Mısırçarşısı, Sultanhamam, Gedikpaşa, Yeşildirek, Tahtakale ticaret turizmi potansiyeli çok yüksek bir bölge olarak öne çıkmaktadır.

Kurumların İşbirliği Önemli

Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB, TÜROB, TOBB, TUSAD, Ticaret Odası, Esnaf Odaları, Seyahat Acentaları ve ilgili paydaşlar geleceğe yönelik planlama yapmalıdır. Yurt dışı tanıtıma ağırlık verilmelidir. Yeni yöntemleri uygulamaya koymalıyız. Teknolojik imkanları etkili bir şekilde kullanmalıyız. Dijital Turizm Ansiklopedisi yapılabilir.

Tarihi Yarımada (Suriçi) Dünya’da eşi bulunmaz bir bölge, cazibe merkezi yapılmalıdır.

Sağlık Turizmi

Sağlık turizmi açısından Türkiye oldukça ileri bir seviyede ve pandemi sürecinde de başarılı bir yönetim gösterildi. Bu da Turizm için iyi bir gösterge oldu. Sağlık turizm belgesi yaygınlaştırılmalıdır. İl ve bölge bazlı turizm alternatifleri üzerinde çalışmalıdır. İstanbul ayrı bir proje olarak ele alınmalıdır. Özellikle Tarihi Yarımada (Suriçi) için farklı bir proje yapılabilir. Kültür turizmi açısından Dünya’da eşi bulunmaz bir bölge, cazibe merkezi yapılmalıdır.

Seyahatler Kolaylaştırılmalı

Ayrıca, illerimizin ve bölgelerimizin karakteristik özelliklerine göre turizm seçenekleriniz değerlendirilmelidir. Yerli turist potansiyelimiz çok düşük seviye ‘de, yabancı turist ve gurbetçilerimizin yurda gelişini kolaylaştıracak tedbirler alınmalıdır. Karayoluyla özel araçla gelen gurbetçilerimiz zorluk çıkartılıyor. Diplomatlarımız bu konuda duyarlı olmalıdır.

Ulaşımda Yaşanan Sorunlar Çözülmeli

Pandemi nedeniyle turizm maliyetleri bir miktar arttı. Bu nedenle THY ve diğer havayolu şirketlerimiz ekonomik bilet veya biletlerde indirim yapmalıdır. Sınır kapılarımız da yaz aylarında ve bayramlarda izdiham oluyor, gurbetçilerimiz Sırbistan ve Bulgaristan da çok ciddi sıkıntılar yaşıyor. Kapıkule’ye yeni peronlar açılmalı ve iyileştirme yapılmalıdır.

Hedefimiz Çok Büyük ama Başarabiliriz

Türkiye, mevsimsel, tarihi ve doğal güzellikleri ile ve alternatif turizm potansiyeli, kruvazör, tarih, doğa, İnanç, deniz, termal, kongre, fuar, spor, zengin mutfak kültürü ile gastronomi turizmi ve sağlık turizmi gibi bütün imkânlarıyla dünya turizminin yeni cazibe merkezi olabilir. Olimpiyatların ülkemizde yapılması için çok çalışmalıyız. Türkiye’nin Dünya’ya açılan yüzü İstanbul’dur. Bu nedenle İstanbul cazibe merkezi olarak korunmalıdır. Ayrıca, zengin turizm destinasyonu, sağlık ve hijyen kurullarına uygun personel ve dünya standartlarında tesislerimizle yeni döneme sektör olarak misafirlerimizi ağırlamaya hazırız” dedi.

ŞENER MENGENE
STRATEJİ ENSTİTÜSÜ BAŞKANI

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
400x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla