DOLAR 32,6425 -0.48%
EURO 34,9793 -0.77%
ALTIN 2.425,16-0,81
BITCOIN 2134205-1,21%
Isparta
30°

AÇIK

17:09

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
RESİM AÇIKLAMASI
Asıl marifet çok sevap kazanmaktır

Asıl marifet çok sevap kazanmaktır

Bugünden itibaren Isparta ilimizin Akdeniz gazetesinde yazacağımız dini sohbetlerle sizlerle olmaya gayret edeceğiz inşaallah.

ABONE OL
24 Mayıs 2023 00:46
Asıl marifet çok sevap kazanmaktır
2

BEĞENDİM

ABONE OL
RESİM AÇIKLAMASI

Muhterem Kardeşlerim…

Bugünden itibaren Isparta ilimizin Akdeniz gazetesinde yazacağımız dini sohbetlerle sizlerle olmaya gayret edeceğiz inşaallah.

RESİM AÇIKLAMASI

Efendim; yazımızda Tam İlmihal Saadeti Ebediyye’den faydalanarak, kendi kafamızdan bir şeyler katmadan, “Dost ve arkadaşlarla nasıl geçinmeli? İnsanlara yük olmak uygun mudur?, Ana / Baba hakkı” konularında bilgiler aktaralım istiyoruz.

Efendim;

* Kalb dünya arzularından birine bağlı kaldığı ve geçici lezzetlerden birinin peşine takılıp gittiği müddetçe, ahireti nasıl sevebilir?

* İnsanın ilmi arttıkça, Allah’a sevgisi arttıkça, nefsinden soğumaya, nefret etmeye başlar. Bu hâle kavuşmak, Allahü Teâlâ’nın lütuf ve ihsanıdır. O kulunu sevdiğinin alametidir.

* Dünyada asıl marifet, çok para kazanmak değil, çok sevap kazanmaktır.

* Dertlerinizi kullara değil, Allahü Teâlâ’ya arz edin. İstisnalar hariç, dert ve belanın tamamının kendi kusur ve kabahatlerimizden dolayı olduğunu unutmayalım.

* Yumuşak ve mülayim olan kazanır.

* Size dininizi imanınızı öğreten ana babanız sizden razı olmadıkça Allahü Teâlâ’nın sevgili kulu olamazsınız. İhsana kavuşma sebebi anne baba duasıdır.

* Çölde kalmış insanın suya hasreti gibi, herkesten dua almaya bakın. Üç kişinin duası kabul olur red olunmaz: 1)Anne babanın, 2) Misafirin, 3) Mazlum olanların.

* İlk imanımızı anamızdan, babamızdan öğrendik. Onlar ilk mürşidimizdir. Onun için ana baba hakkı çok büyüktür. Bu yüzden, din düşmanları; İslam’ı kökünden kazımak için aile yuvasını yıkmak lazım diyorlar.

* Ana-babasını râzı eden kimse için, Cennette iki kapı açılır. Ana-babası râzı olmayan kimse için de Cehennemde iki kapı açılır. Bir kimsenin ana-babası zâlim dahî olsalar, onlara karşı gelmek, onlarla sert konuşmak câiz değildir.

* Ana-baba çağırdığı zamân herhangi bir işle uğraşırsan, hemen onu terk edip, derhal ana-babanın emrine koşacaksın! Anan-baban sana kızıp bağırırsa, onlara sen bir şey söyleme! Ananın-babanın duâsını almak istersen, sana emrettikleri işleri çabuk ve güzel yapmaya çalış! Bu işini beğenmeyip sana gücenmelerinden ve bedduâ etmelerinden kork! Sana darılır iseler, onlara karşı sert söyleme! Hemen ellerini öperek gazaplarını teskin eyle!

* Ananın-babanın kalplerine geleni gözet! Zîrâ senin seâdetin ve felâketin, onların kalplerinden doğan sözdedir. Anan-baban hasta ise, ihtiyâr ise, onlara yardım et! Seâdetini onlardan alacağın hayır duâda bil! Eğer onları incitip, bedduâlarını alırsan, dünyâ ve âhiretin harâp olur. Atılan ok tekrâr geri yaya gelmez. Onlar hayâtta iken, kıymetini bil!

* Bizde çok büyük hakkı olan üç kişiden biri, dünyaya gelmemize sebep olan ana babadır. Diğeri, dinimizi doğru öğrenmemize sebep olan hocadır. Öteki de, maddî rızkımıza sebep olan işverendir.

* Bir evlat, ana babasının; bir işçi de işvereninin duasını, rızasını alamazsa, Allah’ın rızasını alamaz. Yani, bize gelen nimete vesile olana teşekkür etmezsek, o nimet için yapacağımız şükrü Allahü Teâlâ kabul etmez.

* Çocuklarımıza çok ihtimam göstermeli. Kur’an-ı Kerim okumalarına, Ehl-i Sünnet itikadını ve ilmihal bilgilerini öğrenmelerine, Ehl-i Sünnet Âlimlerini tanımalarına ve sevmelerine çok ehemmiyet vermeli.

* Düşmanını tanımayan dostunu bulamaz.

* Ehl-i Sünnet itikadından bir mesele öğretmek onlarca nafile hacdan daha sevaptır.

* Bir talebe, dinini öğrenmeye ve dine hizmet etmeye, Müslümanlara ve insanlara faydalı olmaya niyet ederse, bu niyetle okursa, her nefesi zikir olur.

* Edebe riayet etmeyen hiç kimse, Allahü Teâlâ’ya kavuşamaz, yani veli olamaz. Din büyüklerinin yolu baştan sona edeptir. Namazın sünnet ve edeplerinden birini gözetmek ve tenzihi bir mekruhtan sakınmak; zikir, fikirden (tefekkürden) üstündür.

* İslamiyet bir ağaç gibidir. Kökü iman, gövdesi ibadet, meyvesi ihlas.

* Dinimizin 4 kelimeyle özeti: İnanmak, muhabbet, yapmak, sakınmak.

* Tatlı dilli, güler yüzlü olun. Hiç kimseyle münakaşa etmeyin. Bölünmeyin, tefrikaya düşmeyin. Tefrika fitnedir, sakın düşmeyin.

Allahü Teâlâ cümlemizi kimseye yük olmayan, dünya hayatında çok sevab kazanmayı gaye edinen Salih kullarından eylesin inşaallah. (Amin)

Müslüm ABACI

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
400x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla